O ile sąd może podnieść alimenty?

Płacę 350 zł alimentów na 4-o letniego synka a jego matka złożyła wniosek do sądu o podniesienie alimentów na 800 zł.

Matka dziecka postanowiła wysłać synka do przedszkola i chce przeprowadzić się do Warszawy do nowego faceta. Ona nie potrzebuje więcej pieniędzy na dziecko tylko dla siebie ponieważ sama nigdzie nie pracuje i jedyne pieniądze jakie ma pochodzą z alimentów.

Ja mieszkam i pracuję za granicą. Mam założoną tutaj firmę jednoosobową bo tylko tak mogę pracować tutaj legalnie. Wynajmuję kawalerkę, płacę ubezpieczenie i opłacam prowadzenie księgowości. Po odliczeniu wszystkich opłat mogę zaoszczędzić tyle, abym mógł co kilka miesięcy jechać do Polski.

Czy sąd może zasądzić kwotę 800 zł.?
Jakie dokumenty powinienem mieć ze sobą w sadzie?

4 odpowiedzi prawników

4
Stanisław Dek, Adwokat
Zagłosowali: zborka, calineczka72, Jacek Jaruchowski, więcej
Jeśli chodzi o dokumenty to przede wszystkim rozliczenie skarbowe za ubiegły rok - odpowiednik polskiego PIT-u. Ponadto umowę najmu kawalerki, wszystkie rachunki i opłaty - te związane z prowadzeniem firmy, oraz jeśli to możliwe rachunki za zakupy - żywności, ubrań, środków czystości etc.

Sąd nie powinien zasądzić bardzo wysokich alimentów, jeśli okaże się, że żyje Pan w miarę skromnie, bo obowiązuje zasada równej stopy życiowej rodziców i dzieci. Z drugiej strony to była małżonka sprawuje wyłączna opiekę nad dzieckiem a to w praktyce może oznaczać, że cały koszt jego utrzymania spocznie na Panu. Warto by udowodnić, że wyjazd nastąpił w trakcie małżeństwa za zgodą żon