Rozwód, orzekanie o winie, podział majątku, negocjacje

Jestem z mężem po rozwodzie (od roku), z orzeczeniem o jego winie. Na rozwodzie zostały ustalone alimenty jakie ma mój były mąż płacić na dziecko, ale nie został ustalony podział majątku (żadne z nas o to nie wnioskowało). Czy mogę ustalić z mężem podział majątku poza sądem? Czy w trakcie rozmowy powinien być prawnik albo notariusz? Czy ewentualnie prawnik może występować w moim imieniu i wynegocjować w mężem podział majątku bez mojej obecności?

1 odpowiedź prawnika

5
macfeer
Maciej Furtas, prawnik
Zagłosowali: belstar, mayomipl, Malgorzata Korona, więcej
Witam.
Oczywiscie - jesli eks malzonek, "zmiekczony" uznaniem za winnego rozkladu pozycia malzenskiego jest w stanie podjac taka wspolprace...
Mozna dokonac podzialu majatku poza sadem. Oszczedza to niejednokrotnie czas i koszty - pod warunkiem ze strony potrafia to porozumienie zawrzec.
Kazda z wymienionych form i metod jest odpowiednia. Kazda powinna zostac poprzedzona negocjacjami - czy to osobistymi, czy tez przez pelnomocnikow. Nie jest niezbedna do tego obecnosc prawnikow.
Ukoronowaniem negocjacji jest zwykle podpisanie odpowiedniej umowy przed notariuszem (to najlepsza pozasadowa forma dokonania tej czynnosci), ktory zaproponowana przez panstwa ugode odpowiednio "ubierze" w dokument o mocy prawnej. Akt notarialny jest niezbedny, jesli w sklad majatku wchodzi nieruchomosc. Jesli nie - wystarczajaca jest forma pisemna.
Kazde z Panstwa (jak juz zaznaczylem) moze dzialac przez pelnomocnika prawnego.
Pozdrawiam:
M.F.
18.04.2010 19:59 • Edycja 18.04.2010 19:59