Co z mieszkaniem po rozwodzie?ja jestem głownym najemca,wyprowadzilam sie z dziecmi,maz tam mieszka z swoja matka.Jak go wyeksmitowac?i wroc

Jestem glownym najemca lokalu komunalnego ktory otrzymalam jako wychowanka domu dziecka.Kilka miesiecy mieszkalam sama,potem wprowadzil sie domnie pozwany.Po 2 latach wzielismy slub i dopiero wtedy zameldowalm meza na pobyt staly. Jestesmy teraz w trakcie rozwodu,maz nie chce sie dobrowolnie wyprowadzic z mieszkania pomimo iz wynajmuje mieszkanie w prywatnej kamienicy(ktore odstapil kolezance).Znecal sie psychicznie nademna,mam 2 dzieci.w 10. 2009r nie wytrzymalam i wyprowadzilam sie z dziecmi wszystkie meble zostaly w mieszkaniu.Wynajmuje lokal od kolezanki,ale nie stac mnie na utrzymanie,jest to lokal socjalny zagrzybiony,dzieci ciagle przez to choruja.a maz w najlepsze mieszka w moim mieszkaniu, w dodatku wprowadzila sie tam tez jego matka.za 2 tyg sprawao rozwod i eksmisje.kto wygra?

2 odpowiedzi prawników

1
Piotr Zawodny, Prawnik
Zagłosowali: Wanda Książek
Jeżeli małżeństwo zawarła Pani przed 10 lipca 2001 roku, wtedy prawo najmu należy do obojga małżonków. W dniu 10 lipca 2001 roku weszła w życie ustawa, która wprowadziła nowe brzmienie normy prawnej regulującej tę sprawę (art. 680 ze znaczkiem 1 kodeksu cywilnego). Dlatego jeżeli małżeństwo zostało zawarte począwszy od tego dnia (najemcą była Pani natomiast już wcześniej), wówczas prawo najmu nadal przysługuje tylko Pani, a Pani mąż najemcą nie jest. Co najwyżej, jest on uprawniony na mocy art. 28 ze zn. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, do korzystania z mieszkania, w związku z tym, że jest Pani mężem, i tylko w celu zaspokojenia potrzeb rodziny.

Jeżeli małżeństwo zostało zawarte przed 10 lipca 2001 roku, to w sytuacji, którą Pani opisuje, pozostawało (pozostaje?) czekać na wynik sprawy o rozwód. Wyrok rozwodowy powoduje, że ustaje wspólność majątkowa małżonków, staje się ona odtąd współwłasnością w częściach ułamkowych. Od tej pory można wnosić do sądu rejonowego o podział takiego majątku - w tym przypadku o podział prawa najmu, to znaczy o przyznanie go Pani z obowiązkiem spłaty męża, bądź na odwrót.

Jeżeli małżeństwo zostało zawarte po 9 lipca 2001 roku, wyrok rozwodowy nie zmieni zasadniczo niczego w sytuacji prawnej mieszkania, ponieważ zarówno przed nim, jak i po jego zapadnięciu, jest Pani wyłącznym najemcą lokalu. Ważny skutek jednak polega na tym, że od chwili uprawomocnienia się wyroku rozwodowego były mąż nie ma prawa korzystania z lokalu na podstawie prawa rodzinnego (czyli wymienionego wcześniej art. 28 ze zn. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Już choćby na tej podstawie można żądać wtedy jego eksmisji.

W trakcie postępowania rozwodowego - to znaczy przed sądem rozpoznającym pozew o rozwód - nie widzę dużych szans na eksmisję męża, ponieważ art. 58 par. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, na podstawie którego orzeka w takich sprawach sąd okręgowy, stosowany jest raczej w skrajnych przypadkach znęcania się; zwłaszcza musi być to znęcanie się aktualne.

Nie zawsze jest konieczne wystąpienie o rozwód, aby móc wyeksmitować niewłaściwie zachowującego się małżonka. Współlokator może także bez rozwodu wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, jeżeli swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia on wspólne zamieszkiwanie (art. 13 ust. 2 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów). W tej konkretnej Pani sytuacji byłoby to trudne, ponieważ nie mieszkacie od jakiegoś czasu razem, więc w chwili obecnej nie występuje przesłanka "rażąco nagannego postępowania".
17.09.2010 08:20 • Edycja 17.09.2010 09:28
0
Onna1, brak opisu
Nikt jeszcze nie zagłosował.
Co w sytuacji, gdy małżeństwo zawarte zostało w 1996r., umowa najmu zawarta była tylko ze mną przed ślubem w 1995r. Rozumiem, że w świetle "starej" ustawy mąż z chwilą wprowadzenia się do mieszkania stawał się współnajemcą. Problem z tym jest taki, że w 2005 roku nastąpił rozwód i opuszczenie lokalu przez byłego męża oraz jego administracyjne wymeldowanie. Czy fakt opuszczenia lokalu w 2005 roku pozbawiał go statusu najemcy (tak by było, gdyby wyprowadził się przed 2001 rokiem) czy z uwagi na obowiązywanie nowej ustawy nadal jest współnajemcą i należy mu wypowiedzieć umowę najmu w związku z niezamieszkiwaniem w lokalu?
27.05.2011 16:58