Założenia własnej działalności gospodarczej w ciąży.

Witam, jestem w 7 miesiącu ciąży , jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony do 12014 r, i chciałabym założyć działalność , sama dobrowolnie opłacać podwyższone składki. Mam pytanie czy istnieje jakiś ustawowy okres opłacania składek abym później dostawała wysoki macierzyński z zus ? Co się dzieje w trakcie macierzyńskiego, czy nadal usze opłacać wszystkie składki. Czu ZUS wypłaca macierzyński z dwóch tytułów ubezpieczenia? Załóżmy że po urlopie macierzyńskim wracam do pracy , to wtedy mój pracodawca opłaca składki za mnie a ja płacę tylko zdrowotną składkę to kiedy muszę zgłosić obniżenie wysokiej składki? I jeszcze jedno pytanie, obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim , czy to przeszkadza w jakiś sposób w założeniu działalności? Proszę o pomoc i odpowiedz na moje pytania.

1 odpowiedź prawnika

2
jolanta, brak opisu
Zagłosowali: Wanda Książek, Anna Rudek
Dzien dobry,

W opisanej przaz Pani sytuacji dochodzi do zbiegu tytulow 'urlop macierzynski' i 'prowadzenie pozarolicznej dzialalnosci=m.in dzialanosci gospodarczej'. Jezeli jednym ze zbiegajacych sie tytulow ogolnych jest tytul powodujacy oplacanie skladki przez budzet panstwa obowiazek ubezpieczenia dotyczy drugiego tytulu.

Podsumowujac: Obowiazek ubezpieczenia dotyczy dzialanosci gospodarczej. Niewlasciwe stosowanie przez ZUS tej reguly bylo przyczyna powstania dosc duzych zaleglosci z tytulu skladeku kobiet majacych jednoczesnie 2 tytuly, ktore nie odprowadzily skladek z tytulu prowadzonej dzialalnosci pozarolniczej.

Pozdrawiam,
Jolanta P.
09.05.2010 18:00

3 ukryte odpowiedzi