Jakie trzeba posiadać atuty i podstawy, by wydziedziczyć swoje dziecko z majątku?

15 lat temu doszło do rozwodu mojego pierwszego małżeństwa. Była żona jak na sprawie rozwodowej, jak i w życiu prywatnym buntowała wtedy jeszcze 14-letnią córkę przeciwko mnie, nie dopuszczając do spotkań ze mną po uprawomocnionej sprawie rozwodowej. Przez 15 lat córka w ogóle mną się nie interesowała, nawet nie dochodziła, czy ja jeszcze żyję, nie mówiąc o przebytych ciężkich chorobach. Tak się dzieje do chwili obecnej. Wymagała tylko, bym regularnie płacił alimenty.
Czy w/w wymienione argumenty mają prawne uzasadnienie na wydzidziczenie mojej córki? Jeśli tak, to jaki wniosek do sądu trzeba złożyć?

2 odpowiedzi prawników

3
radosna
Anna Rudek, radca prawny
Zagłosowali: Jacek Jaruchowski, Karol Bartosz Dworzecki, Tomasz Lenz
uzupełniając poprzednią wypowiedź:

wydziedziczenie to pozbawienie córki prawa do zachowku, a zatem prawa do 1/2 udziału spadkowego, jaki przypadałby jej z ustawy( według reguł dziedziczenia ustawowego).
Jak napisał przedmówca wydziedziczenie musi mieć swoje podstawy, opisane w powołanym artykule, inaczej notariusz nie powinien napisać takiego testamentu, w którym brak jest powodów wydziedziczenia (oczywiście zdarza się, że notariusze spisują takie testamenty, jednak takie wydziedziczenie łątwo później obalić ze względu na brak podstaw)

Niegodność dziedziczenia to instytucja zupełnie tutaj nieprzydatna, gdyż o tym, że ktoś jest niegodny dziedziczenia orzeka sąd ( spadkodawca nie ma tu nic do tego, gdyż uznanie za niegodnego ma miejsce po śmierci spadkodawcy na wniosek określonych w ustawie osób).

Zatem w Pana sprawie należy najlepiej u notariusza spisać testament, w którym nie tylko pomija Pan córkę/ byłą żonę w prawie do dziedziczenia, ale także wydziedzicza podając określone przyczyny z art. 1008 kodeksu cywilnego.

pozdrawiam i życzę dużo zdrowia :)
13.05.2010 13:28
4
Grzegorz S, Student Wydzialu Prawa
Zagłosowali: Jacek Jaruchowski, Karol Bartosz Dworzecki, Tomasz Lenz, więcej
Dzien dobry Panu,

To bardzo bolesna sprawa, zatem postaram sie Panu pomoc.

Aby skutecznie zabezpieczyc swoje dobra nalezy spisac testament.
Art. 941 Kodeksu Cywilnego mowi: Rozrzadzic majatkiem na wypadek smierci mozna jedynie przez testament".
Art. 950 Kodeksu Cywilnego mowi:
,, Testament moze byc sporzadzony w formie aktu notarialnego".

Byla zona.
Art. 940 paragraf 1 Kodeksu Cywilnego mowi:
,, Malzonek jest wylaczony od dziedziczenia, jezeli spadkodawca wystapil o orzeczenie rozwodu lub seperacji z jego winy, a zadanie to bylo uzasadnione".

Corka - wydziedziczenie.

Art. 1008 Kodeksu Cywilnego mowi:
,, Spadkodawca moze w testamencie pozbawic zstepnych, malzonka i rodzicow zachowku, jezeli uprawniony do zachowku:
1- wbrew woli spadkodawcy postepuje uporczywie w sposob sprzeczny z zasadami wspolzycia spolecznego.
2 - dopuscil sie wzgledem spadkodawcy albo jednej z najblizszych mu osob umyslnego przestepstwa przeciwko zyciu, zdrowiu lub wolnosci albo razacej obrazy czci.
3 - uporczywie nie dopelnia wzgledem spadkodawcy obowiazkow rodzinnych.

Jest tez tzw niegodnosc dziedziczenia, opisuje ja Art. 928 Kodeksu Cywilnego.
paragraf 1 - ,, Spadkobiorca moze byc uznany za niegodnego jezeli:
1 - dopuscil sie umyslnie ciezkiego przestepstwa przeciwko spadkodawcy
2 - podstepem lub grozba naklonil spadkodawce do sporzadzenia lub odwolania testamentu albo w taki sam sposob przeszkodzil mu w dokonaniu jednej z tych czynnosci
3 - umyslnie ukryl lub zniszczyl testament spadkodawcy, podrobil lub przerobil jego testament albo swiadomie skorzystal z testamentu przez inna osobe podrobionego lub przerobionego
Paragraf 2 - spadkobierca niegodny zostaje wylaczony od dziedziczenia, tak jak by nie dozyl otwarcia spadku"

Aby to wszystko dzialalo, trzeba powolac powolac zgodnie z Art. 986 Kodeksu Cywilnego paragraf 1 wykonawce testamentu.
,, Spadkodawca moze w testamencie powolac wykonawce testamentu".

To tyle. Moge jeszcze dodac, ze warto potwierdzone notarialnie kopie testamentu pozostawic w Banku, Ubezpieczalni .....w miejscach gdzie sa zdeponowane srodki.
Pozdrawiam serdecznie.
Z powazaniem
Grzegorz S.
Student Wydzialu Prawa


Wydziedziczenie:

Art. 1008 Kodeksu Cywilnego mowi:
,, Spadkodawca moze w test
12.05.2010 17:31