Rozwód bez orzekania o winie i z orzekaniem a podział majątku?

Chcę złozyc pozew o rozwod bez orzekania o winie. Po rozmowie z zoną ktora nie mieszka ze mna od ponad pol roku z 8letnia corka ktora widuje czasem w wekendy dowiedzialem sie ze nie przyjmie takiej informacji i twardo upiera sie bym zlozyl pozew z orzekaniem o winie bo ona nie czuje sie winna rozpadowi. Dodala rowniez ze wszystko chce na pol a nie wspomne ze od chwili slubu(wpadlismy jednym slowem) byla na moim i mamy utrzymaniu. Od samego poczatku nie pracowala. Nie poczuwala sie do malzenskich obowiazkow, nie gotowala, bo jadala u swojej mamusi, gdy mieszkala u mnie moja matka dawala jej kase na studia gdy je skonczyla po roku czasu zaczela pracowac. Teraz zada wszystkiego jak ja wszystko sam oplacalem i finansowalem. Mam akt darowizny czy to tez bedzie dzielone w sadzie??

2 odpowiedzi prawników

5
Gabriela
Gabriela Pagacz, prawnik, absolwentka UJ
Zagłosowali: Aga, samiecalfa, Anna Rudek, więcej
Witam,

Zacznę od końca tj. od darowizny. Otóż, jeżeli w umowie darowizny darczyńca nie oświadczył, iż przedmiot darowizny wchodzi do majątku wspólnego Pana i Pańskiej żony, wówczas stanowi ona przedmiot Pańskiego majątku odrębnego (art. 33 pkt 2 k.r.o.).

Orzekanie o winie lub bez winy nie ma wpływu na ustalenia co do podziału majątku. Jest istotna w przypadku obowiązku alimentacyjnego (art. 60 k.r.o.).
Jeśli chodzi o podział majątku, to sąd może go dokonać podczas rozprawy rozwodowej, gdy jego przeprowadzenie nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu (art. 58 par. 3 k.r.o.). Poza tą możliwością pozostaje jeszcze podział majątku umowny (przed notariuszem, gdy składnikiem majątku jest nieruchomość) oraz sądowy podział majątku (należy złożyć wniosek o podział majątku wspólnego). Gdyby nie doszło do podziału majątku podczas rozprawy rozwodowej (często tak jest), to można go dokonać po ustaniu wspólności ustawowej małżeńskiej, czyli w tym przypadku po ustaniu małżeństwa (po uprawomocnieniu się orzeczenia).

Pozdrawiam
26.05.2010 23:37
4
Belphegor
Belphegor, brak opisu
Zagłosowali: Aga, Anna Rudek, Wanda Książek, więcej
Witam.
Jedną kwestią jest orzeczenie rozwodu, a drugą kwestią jest podział majątku. Sąd przy orzekaniu rozwodu orzeknie co do podziału majątku jedynie, gdy nie przedłuży to znacznie postępowania o rozwód.

Co do rozwodu jeśli uważa Pan, iż nie można wskazać winnego ustania wspólnego pożycia, którego rozkład jest trwał i zupełny, należy złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie. Jeśli żona chce orzeczenia o winie, niech przedstawi Pan dowody na jej nieodpowiednie zachowanie w trakcie małżeństwa, które mogło mieć wpływ na rozkład Państwa wspólnego pożycia.

Co do podziału majątku, podziałowi podlegać będzie majątek wspólny powstały po zawarciu małżeństwa oraz majątek wniesiony do majątku wspólnego z majątków odrębnych. Jeśli darował Pan coś żonie, wówczas ten majątek również będzie podlegał podziałowi. Najbardziej interesującym dla Pana będzie przepis kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a konkretnie
Art. 43. § 1. Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
§ 2. (36) Jednakże [b]z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.[/b] Spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z takim żądaniem tylko w wypadku, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji.
§ 3. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
26.05.2010 23:38