Witam!!!jestem załamany tym co zrobil ze mna pracodacwa!!!PROSZE O POMOC-kierowca tira jedyny zywiciel 5 osobowej rodziny!!A mianowicie byłem zatrudniony w firmie transportowej oddalonej ok.200 km od miejsca zamieszkania dnia 10 maja byłem jeszcze w pracy podczas wykonywania

Pracy zle sie poczułem (jadac jako kierowca tira) poinformowałem o tym swojego pracodawce tel. po czym kazał mi isc do lekarza na nastepny dzień tzn.11 maja .po czym tak zrobiłem i od11 do 25 maja otrzymałem l4 schorzenie proktologiczne:((zwolnienie to przesłałem listem poleconym dla pracodawcy 17 maja a on mi dn. 25 maja odbior listu od niego przysłał mi rozwiazanie umowy o prace bez wypowiedzenia z dn.tj.pisze 15.05.oraz swiadectwo pracy z art.52&1pkt.1na wypowiedzeniu napisał; ,,ze naruszyłem cięzkie podstawowe obowiazki pracownicze ,które polegaja na nie wykonaniu poleceń pracodawcy,pomimo czestego upominania dotyczacych zdawania zapisów na wykresówk tacho niby jak pisze ze nie umozliwiało rozliczenie czasu pracy .CO JEST KŁAMSTWEM mojego pracodawcy on tak samo jezdzi jak ja .Takie tarcze tacho mogł ode mnie zarzadac albo jego zona czy syn podczas tankowania tira co wykonywałem zawsze to co tydzien w miejscu wskazanym przez pracodawce firma oddalona o 200 km. od miejsca mojego domu

1 odpowiedź prawnika

2
wanda50plus
Wanda Książek, www.prawnik-online.eu
Zagłosowali: wojtynek2, Andrzej60
Dzień dobry

W czasie zwolnienia lekarskiego pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę w trybie art. 52 par. 1 K.p., ponieważ przepis art. 41 K.p. dotyczy wypowiadania umów o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Przyczyna w rozwiązania stosunku pracy powinna być zrozumiała dla pracownika, a nie podana ogólnikowo. W wyroku z dnia 2 grudnia 2004 r., I PK 86/04 Sąd Najwyższy uznał , że o zwolnieniu w trybie art. 52 par. 1 K.p. decyduje jednostkowy czyn, a nie przebieg dotychczasowej pracy. W świetle art.. 52 par. 2 K.p. pracodawca nie może rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia po upływie 1 miesiąca od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie mowy.

Jeżeli przyczyna rozwiązania istniejącego stosunku pracy jest dla pracownika nie zrozumiała, wtedy można odwołać się od wypowiedzenia do sądu pracy w terminie 14 dni od dnia doręczenia oświadczenia woli pracodawcy. Pracownik może żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania (art. 264 par. 2 K.p.).

W sytuacji podanej w pytaniu termin 14 dniowy już minął, ale na umotywowany wniosek pracownika, sąd może uchybiony termin przywrócić (art. 265 K.p.). We wniosku należy podać przyczynę uchybienia terminu.

Zgodnie wyrokiem SN z dnia 25 sierpnia 1998 r., I PKN 270/98 (OSNAPiUS 1999, nr 18, poz. 576 ) – „ Choroba może stanowić okoliczność wyłączającą winę pracownika w uchybieniu terminu z art. 264 par. 1 k.p.”.

Pozdrawiam
W.K.
15.06.2010 18:48