Przepisanie własności na drodze notarialnej co wiąże się z dużymi kosztami , czy też napisanie jedynie testamentu ( nie potwierdzonego notarialnie ), i po śmierci rodzica złożyć wniosek( podobno bardzo małe koszty ) do sądu o przejęcie spadku jako jedyne dziecko

Witam

Zwracam się z prośba o wskazanie rozwiązania w następującej kwestii:

Rodzic jakim jest moja mama ( jedyny żyjący ) jest już w dość zaawansowanym wieku i ciężko chora , więc muszę dość szybko podjąć decyzje jaki wybrać bieg sprawy w celu przepisania na siebie własności domu .
Jestem jedynakiem , oboje jesteśmy zameldowani w wymienionej nieruchomości , z tym że mama jest formalnie właścicielka domu na podstawie aktu notarialnego .
I tu proszę o informację co będzie dla mnie i mamy najlepszym rozwiązaniem :

Przepisanie własności na drodze notarialnej co wiąże się z dużymi kosztami , czy też napisanie jedynie testamentu ( nie potwierdzonego notarialnie ), i po śmierci rodzica złożyć wniosek( podobno bardzo małe koszty ) do sądu o przejęcie spadku jako jedyne dziecko .
Nie wiem czy dobrze podałem informacje ,ale przynajmniej meritum zawartych zagadnień jest podany przeze mnie .

Dziękuje i pozdrawiam

Tomasz k

1 odpowiedź prawnika

4
Agnieszka Chromicz, radca prawny
Zagłosowali: Marcin Kuczmarski, toko66, Wanda Książek, więcej
Zgodnie z postanowieniami art. 949 kodeksu cywilnego Pańska matka może sporządzić testament ręczny, w ktorym ustanowi Pana jedynym spadkobiercą. Po śmierci matki będzie Pan musiał złożyć testament w sądzie wraz z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Taka forma nie będzie Pana nic kosztować, poza kosztami późniejszymi, związanymi z nabyciem spadku, ale nie są to duże koszty (na dzień dzisiejszy 50 zł - opłata od wniosku).
Jeśli chodzi o podatek od spadku to na dzień dzisiejszy- byłby Pan zwolniony z opodatkowania (nie sądze by te przepisy uległy zmianie), ponieważ w ramch tzw. I grupy podatkowej (m.in matka- syn) zgodnie z ustawą o podatku od sapdków i darowizn występuje zwolnienie od podatku.
Gdyby jednak zdecydował się Pan na notarialne dokonanie darowizny to już trzeba się tutaj liczyć z opłatą notarialną.

Osobiście polecam sporządzenie przez Pańską matkę własnoręcznego testamentu, tym bardziej, że jest Pan jedyną osobą, która dojdzie do dziedziczenia.

Ponadto z tego własnie powodu, iż jest Pan jedynym spadkobiercą ustawowym, można także nie sporządzać ani testamentu, ani aktu notarialnego darowizny i w takiej sytuacji zastosowanie będą miały przepisy art. 931 kodeksu cywilnego, regulującego dziedziczenie ustawowe.

Mimi wszystko na Pana miejscu sporządziłabym jednak testament (a tak dla pewności :).
Proszę tylko pamiętać, że testament ten musi być W CAŁOŚCI sporządzony pismem ręcznym przez Pańską matkę oraz podpisany i aby uniknąć wątpliwości opatrzony datą.
Jeżeli będą jakieś problemy ze sporządzeniem takiego testamentu, proszę pisać, chętnie pomogę w jego zredagowaniu.

Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Chromicz
apl.radc.
14.06.2010 15:11