Dług alimentacyjnyKomornik wyliczył b.mężowi dług alimentacyjny w wys. 40 tys. zł.Kiedyś alimenty dostawała córka z FA. W międzyczasie b.mąż był nawet w areszcie za alimenty, ale jego dług spłaciła ówczesna konkubina. Przez prawie 18lat b.mąż osiągnął perfekcję -obecnie

Płaci po 200zł, choć córka studiuje i ma zasądzone 800zł(wyrok sprzed 3lat).
Ex posiada samochód, mieszkanie, świetnie zarabia, ale w tzw.szarej strefie, oficjalnie zatrudniony jest w firmie brata i zarabia najniższą krajową, w sądzie złożył oświadczenie o stanie majątkowym, że wartościową ma tylko ....obrączkę.
Córką się nigdy nie zainteresował, sprawia wrażenie zapieczonego z patologicznej nienawiści.
Na wniosek MOPSu powinien złożyć w starostwie prawo jazdy, nie zrobił tego, kpi ze mnie i urzędników.
Córka studiuje, to mądra i dobra dziewczyna, ja z pensji nauczycielskiej wiele nie zdziałam, choć fakt, że jeszcze jakoś trwamy, to prawie cud:)
Prosze o pomoc.
Może powinnam złożyć z powództwa cywilnego wniosek o zwrot długu alimentacyjnego? Przecież ludzie zaciągają kredyty, że nie wspomnę o szukaniu lepiej opłacanej pracy-zdrowy mężczyzna po 40-ce może lepiej zarabiać niż 1200zł?

2 odpowiedzi prawników

2
thomi14
Tomasz Lenz, Prawnik, Doradca Prawny LEXUM Consulting
Zagłosowali: Jacek Jaruchowski, Wanda Książek
Witam

Sytuacja , którą Pani przedstawia uwidacznia całkowitą niemoc systemu wobec takich postaci, nieniej jedna nie jest Pani w takiej sytuacji bezbronna. Jak Pani zauważyła, mąż ma zasądzoną kwotę 800 zł renty alimentacyjnej a płaci tylko 200. W takiej sytuacji powinna Pani złożyć do właściwego sprawie sądu wniosek o wydanie tytułu wykonawczego do wyroku zasądzającego sumę 800 zł i udac się z tym tytułem do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji alimentów w odpowiedniej wysokości. Wysoce przydatną w wypadku złożenia takiego wniosku, będzie obszerna informacja jakimi składnikami majątku dysponuje małżonek oprócz deklarowanych dochodów oraz, jak się wyraził "obrączki". Za długi alimentacyjne dłużnik odpowiada całym swoim majątkiem, zatem wskazanie składników tego majątku nie deklarowanych oficjalnie przez męża, w poważnym stopniu przyśpieszyłoby czynności komornika. Jeżeli zaś chodzi o ukrywanie faktycznych dochodów przez męża osiąganych jak to Pani określiła w "szarej strefie", to bez wątpienia, przekładają się one na styl życia z pewnością znamionowany przewagą wydatków nad deklarowanym dochodem. W tej sytuacji myślę, że informacja wsparta odpowiednimi spostrzeżeniami oraz wskazaniami złożona w Urzędzie Skarbowym troszkę zmieniłaby sytuację beztroskiego byłego męża, a także miałaby znaczenie w ustalaniu właściwej masy majątkowej tego pana i jego możliwości w zaspokajaniu usankcjonowanych wyrokiem potrzeb uprawnionej do alimentów.

Pozdrawiam

Tomasz Lenz
02.07.2010 11:20 • Edycja 02.07.2010 11:26
0
Grzegorz S, Student Wydzialu Prawa
Nikt jeszcze nie zagłosował.
Witam,
glowna przeslanka jest niedostatek uprawnionego - art. 133 paragraf 2 Kodeksu rodzinnego i opiekunczego, czyli takie polozenie uprawnionego, w ktorym nie jest on w stanie wlasnymi silami zaspokoic swoich usprawiedliwionych potrzeb.
W tym przypadku skoro Pani Corka studiuje, prosze nawiazac kontakt z Uczelnia i poprosic o czasowe wsparcie finansowe, wyluszczajac w Dziekanacie wszelkie juz poczynione kroki i ich mizerny skutek.
Kopie w/w pisma prosze skierowac do wszelkich Urzedow w Pani miejscowosci, proszac o reakcje.
Urzad Skarbowy - sprawdzenie faktycznych dochodow w/w Pana, w tym szczegolowa kontrola Pracodawcy bylego meza.
Urzad Miejski / Gmina - Naczelnik Wydzialu Komunikacji - wyszczegolnienie wpisu na dowodzie rejestracyjnym auta jakim porusza sie Pan X, auto moze byc zapisane na Osobe Y.
dalej, Urzad Pracy - prosba o prace dla bylego meza za wieksze pieniadze niz srednia krajowa - badz prosba do Prezydenta Miasta lub Wojta o prace zlecone przy zieleni miejskiej, lisciach, sniegu ect.
Wrescie, stosowne doniesienie o mozliwosci popelnienia przestepstwa uchylania sie od obowiazku alimentacyjnego oraz nie wykazywanie faktycznych dochodow do Prokuratury Rejonowej.
Ten organ panstwowy jest najbardziej skutecznym w tego typu przypadkach, a o skutecznosc tu chodzi.

Pozdrawiam
Grzegorz S.
Student II Roku Wydzialu Prawa
05.07.2010 18:21