Alimenty od byłej żony.Trzy lata po rozwodzie. Jestem osobą niepełnosprawną.Stan zdrowia bardzo się pogorszył.Utrzymuję się tylko z renty w wys 500zł.Mam zakaz pracy z ZUS.Gdzie złożyć wniosek o przedłużenie wygasającego 5 l okresu alimentacyjnego i ewentualnie alimenty?

Alimenty od byłej żony z powodu pogorszenia stanu zdrowia.Jestem osobą niepełnosprawną.Niepełnosprawność 2 grupy na stałę orzeczona miesiąc temu.Renta 2 grupy z całkowitym zakazem pracy w wysokości 500zł.Była żona zarabia ok 4 tyś zł.Rozwód był bez orzekania o winie 3 lata temu.W tym roku miałem 3 operacje ręce i kręgosłup lędżwiowy i w listopadzie będzie operacja kręgosłupa szyjnego.Chcę złożyć wniosek o przedłużenie wygasającego 5 letniego okresu alimentacyjnego i jeśli zajdzie taka konieczność ubiegania się o alimenty.Była żona zdawała sobie sprawę z mojego złego stanu zdrowia.Jestem załamany bo nie mam z czego żyć.Chciałem zapytać gdzie i co się składa by przedłużyć ten wygasający okres i ewentualnie wniosek o alimenty.Mieszkam pod Warszawą.Rozwód był orzeczony w Warszawie na Al.Solidarności.Jestem obłożnie chory ograniczona sprawność ruchowa.Leżę w łóżku.Jestem zależny od innych osób.Proszę o pomoc bo jestem załamany i nie wiem jak sobie poradzić.
Nikt nie wie ?

1 odpowiedź prawnika

5
macfeer
Maciej Furtas, prawnik
Zagłosowali: terelka, Stanisław Dek, Wanda Książek, więcej
Witam.
Mozliwosci dochodzenia tych roszczen daje Panu art. 60 par. 1 oraz par. 3 Kodeksu rodzinnego i opiekunczego. Pozew o przedluzenie obowiazku alimentacyjnego oraz jego zwiekszenie moze Pan zlozyc do sadu rejonowego wlasciwego dla panskiego miejsca zamieszkania, lub miejsca zamieszkania Pana bylej zony (wlasciwosc przemienna, zalezy to od Panskiego wyboru). Do pozwu proponuje dolaczyc kopie ostatniego orzeczenia w tej sprawie lub bynajmniej nr sprawy (rozwodowej). Pozew o dochodzenie roszczen alimentacyjnych jest zwolniony z oplat sadowych.
Oczywiscie - dla przyspieszenia sprawy i dla ustalenia wysokosci oraz zasadnosci alimentow - waznym jest dolaczenie do pozwu dokumentow uzasadniajacych "wyjatkowe okolicznosci" przemawiajace za przedluzeniem bylej zonie obowiazku alimentacyjnego - art. 60 par. 3 KRO. Mysle, ze te o ktorych wspominal Pan w pytaniu powinny byc dla sadu wystarczajace - nie mniej to od niego zalezy przyznanie Panu takich praw i wysokosc uprawnienia.
Pozdrawiam:
Maciej Furtas
14.07.2010 16:30 • Edycja 14.07.2010 16:33