Sprawa rozwodowa - separacja z zabezpieczeniem alimentacyjnym?

W miesiącu maju odbyła się sprawa rozwodowa bez orzekania strony winnej rozpadu małżeńskiego. Jednakże rozwodu nie uzyskaliśmy ze względu na zbyt krótki czas niewspółżycia ze sobą. Sąd przyznał nam separacje. Moja żona zażądała alimentów z zabezpieczeniem alimentacyjnym wraz z odsetkami w razie niepłacenia,spóźnienia płatności alimentacyjnej. W tej chwili czekam na pisemny wyrok alimentacyjny z Sądu Rodzinnego z tej rozprawy. Tak mam wiec zapytanie- co to jest te zabezpieczenie alimentacyjne?. Czy muszę płacić te alimenty od czasu odbycia się sprawy alimentacyjnej czy też od chwili otrzymania pisemnego wyroku z Sądu Rodzinnego. Dodam jeszcze iż czeka mnie jeszcze jedna sprawa w tej sprawie o alimenty. Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuje.

1 odpowiedź prawnika

1
Agnieszka Cz, Prawnik i ekonomista
Zagłosowali: mehico
Witam,

Co do zasady, postanowienie zabezpieczające alimenty staje się skuteczne z chwilą wydania lub podpisania postanowienia przez sąd.
W sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty – uprawnionemu jednorazowo albo okresowo – określonej sumy pieniężnej.
Zabezpieczenie alimentacyjne jest ustalane jedynie na czas rozprawy o alimenty. Po wyrok sądu w sprawie wysokości alimentów, będzie pan zobowiązany do płacenia alimentów.
Ponadto w wyroku sądowym będzie wymienione do czego został pan zobowiązany.
29.06.2010 14:23