Jak wyeksmitować członka rodziny-alkoholika z mieszkania spółdzielczego?

Szanowni ,
bardzo proszę o pomoc może Ktoś z Was miał już podobny problem. Moja ciocia mieszka w jednym domu ze swoją chorą matką i bratem alkoholikiem. Brat jest uzależniony od alkoholu już prawie 30lat. Miał skierowanie przez sąd na przymusowe leczenie, ma dozór kuratora (który notabene nie wywiązuje się ze swoich obowiązków), od ponad 20 lat nigdzie nie pracuje, nie osiąga żadnych dochodów, nie jest nigdzie zarejestrowany. Nie dokłada się do czynszu ani do wyżywienia. Jawnie okrada swoich współlokatorów, pije za to co ukradnie bądź za to co uda mu się wynieśc z domu. Jest agresywy i używa przemocy wobec domowników. Często po pijaku zasypia z papierosem (kilkakrotnie już poprzypalał meble i pościel - jest to dodatkowym niebezpieczeństwem gdyż zamieszkuje pomieszczenie kuchenne gdzie jest dostęp do gazu!!!)Na swoim koncie ma już trzecią sprawę za znęcanie się nad rodziną. Pomóżcie; jak można się go pozbyć z domu .
Dominko

2 odpowiedzi prawników

1
mariuszstelmaszczyk
Mariusz Stelmaszczyk, Adwokat, specjalizacja prawo karne i rodzinne
Zagłosowali: Marcin Zaborek
Aby usunąć z domu agresywnego brata Pańska Ciocia powinna złożyć do Prokuratury nadzorującej dochodzenie w sprawie znęcania się wniosek o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego - nakazu opuszczenia mieszkania. Pańska ciocia i matka są uprawnione do złożenia tego wniosku, gdyż w sprawie karnej o  znęcania się nad nimi są pokrzywdzonymi - stronami postępowania przygotowawczego. 
We wniosku należy wskazać sprawę karna, jaka się aktualnie toczy przeciwko bratu - alkoholikowi poprzez podanie jej sygnatury - oznaczenie np. I Ds 2003/11. Należy także opisać na czym polega agresywne zachowanie ze strony brata alkoholika, uzasadnić, że stanowi on zagrożenie dla życia lub zdrowia Pana Cioci i matki, podsumowując, że jedynie usunięcie go z mieszkania gwarantuje im bezpieczeństwo. 
Po wpłynięciu takiego wniosku Prokurator wyznaczy posiedzenie, na które powinien wezwać podejrzanego oraz pokrzywdzone, czyli Pana ciocię i matkę. Na tym posiedzeniu Prokurator powinien wydać postanowienie  nakazujące sprawcy przemocy opuszczenie mieszkania w zakreślonym terminie, np. 1 tygodnia.
Jeżeli podejrzany się nie wyprowadzi we wskazanym przez Prokuratora terminie, należy zawiadomić o tym Prokuratora i zwrócić się do niego o wystąpienie do Sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie podejrzanego.
Z doświadczenia jakie zdobyłem w trakcie orzekania jako sędzia wydziału karnego wynika, że Sąd powinien w takiej sytuacji zdecydować o tymczasowym aresztowaniu sprawcy przemocy. 
Więcej o możliwości usunięcia z mieszkania agresywnego domownika napisałem w artykule "Co
zrobić by Sąd lub Prokurator nakazał sprawcy przemocy opuszczenie
mieszkania?"
13.02.2012 15:47
0
karol_bartosz
Karol Dworzecki, apl. radc. III rok
Nikt jeszcze nie zagłosował.
jesli brat alkoholik nie ma zadnych praw do mieszkania to nalezy zlozyc pozew o eksmisje (sad rejonowy - wydzial cywilny) moze to trwac dlugo i moze byc utrudnione ale coz, takie mamy w tym temacie aktualne prawo...

skoro brat alkoholik to rowniez czlowiek sklonny do przemocy to nalezy moze na tym bardziej sie skupic, wspomniano ze 3-cia sprawa o znecanie sie jest w toku - moze wtedy go zamkna, nie bedzie trzeba eksmitowac...
06.07.2010 19:02