Na czym polega i czym skutkuje pozbawienie praw rodzicielskich?

Witam.

Chcialabym dowiedziec sie czego dokladnie dotyczy pozbawienie praw rodzicielskich? Co zyskam po pozbawieniu praw rodzicielskich ojca?
Czy bede miala prawo decydowania co do wizyt dziecka u ojca i ojca u dziecka?
Po prostu co moge zrobic a co nie po wyroku pozbawienia praw rodzicielskich?

1 odpowiedź prawnika

5
Stanisław Dek, Adwokat
Zagłosowali: Michał Zygadło, Barbara G, Ino Magdi, więcej
Pozbawienie praw rodzicielskich oznacza ograniczenie ( częściowe bądź całkowite ) prawa do współdecydowania o najważniejszych kwestiach związanych z dzieckiem: np. wybór szkoły, miejsce zamieszkania, wybór i sposób ew. leczenia.

Po ograniczeniu takich praw ojcu, nie będzie Pani musiała uzyskać zgody ojca np. na to żeby dziecko poszło do prywatnej szkoły, było leczone w konkretnym szpitalu. Jednakże będzie Pani musiała respektować wyrok w sprawie kontaktów ojca z dzieckiem - czyli np. w określonych dniach bądź wydawać dziecko ojcu, bądź zapewnić, żeby dziecko było w domu w określonych godzinach. Istnieją przepisy pozwalające na egzekucję takich spotkań gdyby Pani nie realizowała wyroku. Jeśli ojciec dziecka nie będzie przychodził na spotkania - będzie je opuszczał, będzie to powód do ich zmiany, przez ograniczenia np. do 1 spotkania w miesiącu. O częstotliwości spotkań w braku porozumienia, zadecyduje Sąd w oparciu o opinię biegłych z RODK.

Proszę pamiętać, że ograniczenie władzy nie oznacza, ze ojciec dziecka nie będzie mógł się interesować losami dziecka ( nie będzie mógł decydować a to co innego .

Jeśli chodzi o wizyty ojca u dziecka, to odrębna sprawa, jeśli nie ma porozumienia między Państwem co do częstotliwości widzeń, ich charakteru ( w domu, na podwórku), czasu trwania - to będzie o tym decydował Sąd kierując się wyłącznie dobrem dziecka. Kontakty z dzieckiem pozostają w całkowitym oderwaniu od kwestii władzy rodzicielskiej.
16.07.2010 14:12